Associated Press стало використовувати роботів журналістів. Сьогодні стало відомо, що це американське мультинаціональне некомерційне агентство, вже опублікувало 3000 статей за останні три місяці 2014 року, хоча раніше компанія могла випустити тільки 300 статей за аналогічний період. Видавництво не наймало більше журналістів і не вдавалося до надмірної експлуатації редакторів, але фактична причина цієї найвищої продуктивності – інноваційні технології. Всі ці статті були написані відповідно до алгоритму, – повідомляє Robotics.ua.
Минулого літа видання уклало партнерські відносини з Automated Insights, американською компанією, яка надає в реальному часі послуги автоматизованого набору контенту методом перетворення даних в описовій частині та додатках візуалізації. Це може призвести до автоматизації написання квартальних звітів про доходи, використовуючи запатентовану платформу програмного забезпечення компанії. Алгоритм штампує бізнес-звіти – те, що потрібно від людини, щоб мати ретельне розуміння ринку, пити багато кави-латте і бути неймовірно точним і швидким.
Отримані статті за допомогою алгоритму були точні, і ви не зможете відрізнити їх від історій, написаних людьми. Всі статті були написані відповідно до AP Style Guide, якому навіть не всі журналісти слідують (але, ймовірно, повинні).
Швидко не означає якісно
Це не перший раз, коли програма намагається писати новини. Торік, робот-письменник в LA Times написав фрагмент про землетрус всього через три хвилини після того, як сталася подія.
Виходить, що тепер журналісти можуть стати безробітними? Поки невідомо. Видання розповідає, що воно не відпустило жодного журналіста за цей час. Справді, весь сенс цього програмного забезпечення полягає у виході новин, щоб дати журналістам деякий час для обробки більш серйозного матеріалу, а не розриватися між новинами та звітами про фінанси.
Це цікавий момент. Алгоритми можуть писати статті, і вони можуть робити це протягом певного періоду часу, але є кілька речей, які вони не можуть зробити: доставити аналіз, отримати уявлення про подію, висловити свою думку і показати читачам загальну картину. Вони можуть виробляти деякі види статей, які знаходяться у відкритому доступі і можуть бути написані за заданим шаблоном.
Таке ПО зараз набирає обертів у своєму розвитку. Narrative Science, компанія з Чикаго, пропонує генератор автоматизованих повістей, який живиться від штучного інтелекту. Співзасновник компанії і головний технічний директор, Крістіан Хаммонд (Kristian Hammond), говорив у минулому році, що до 2030 року 90 відсотків новин можуть бути написані за допомогою комп’ютерів. Forbes, шановний портал новин, використовував також програмне забезпечення для виходу новин. Деякі новинні випуски використовують його для заповнення інформаційних бюлетенів та подібних речей.
Журналісти будуть!
Хаммонд, однак, наполягає на тому, що їх програмне забезпечення не буде шкодити журналістиці і журналістам. «Це робоцунамі НЕ змиє людей-репортерів, які все ще збирають матеріал», розповідав він Wired в минулому році. «Замість того, щоб Всесвіт новин розширювався різко, комп’ютери видобуватимуть величезні обсяги даних для отримання дешевого, повністю читаного тексту подій, тенденцій та заходів, які жоден журналіст в даний час не може відразу охопити», додав він.
Але написання новин – не єдиний внесок, який ці алгоритми роблять в галузі журналістики. Агрегатори новинних сайтів, як Google News і Techmeme, використовують алгоритми для керування статтями. Google News підтримує цей механізм у своїй веб-сторінці: «Вибір і розташування новин на цій сторінці визначені автоматично за допомогою комп’ютерної програми. Час і дата відображаються (у тому числі на часовій шкалі статей), коли стаття була додана або оновлена в Google News». Techmeme офіційно визнав, що він використовує алгоритми, щоб знайти статті, але агрегатор також має команду редакторів, які відповідають за роботу і змінюють заголовки щоб отримати більше кліків по ним.
Що ж чекає журналістику в майбутньому? Чи будуть працювати люди-журналісти в майбутньому? Ми поки не знаємо.