Хоча DASH формально і є Форком Bitcoin, він істотно відрізняється від десятків інших альткоінов на криптовалютном ринку. Це анонімний в повному розумінні цього слова коін зі своєю унікальною дворівневою системою.
зміст
- Що таке Dash
- Особливості DASH
- Переваги та недоліки DASH
- Відмінності DASH від Bitcoin
- Де взяти DASH
- Область застосування DASH
Анонімність і можливість використовувати DASH в якості повсякденного платіжного інструменту дозволяють цьому альткоіну стабільно перебувати в ТОП-5 капіталізації криптовалют. Прогресивна система розвитку мережі, високий рівень захисту і унікальний розподіл винагород між учасниками дають необмежені можливості для зростання курсу цієї криптовалюти.
Якщо ви все ще не знайомі з ключовими особливостями криптовалюти Dash, тоді цей докладний гайд розкриє їх для вас. Простими і зрозумілими словами.
Що таке Dash
DASH – це цифрова валюта з високим рівнем анонімності, яка спочатку створювалася як альтернатива біткоіну. Як і у випадку з іншими альткоінами, основний мотив запуску криптовалюти полягав у поліпшенні BTC і вирішенні тих проблем, які перша в світі криптомонета вирішити не може. Вона децентралізована, що означає відсутність центрального емітента і рівність учасників мережі, при цьому для її видобутку не потрібні такі високі потужності як у випадку з BTC.
Децентралізація в DASH не закінчується простою «рівністю» учасників. Кожен учасник мережі може вносити свої ідеї щодо розвитку криптовалюти або голосувати за інші ініціативи. Повною мірою реалізована ідея Decentralized Governance або DAO.
До речі, назва DASH (Даш або Деш) приліпилася до альткоіну не відразу. Коли в 2014 році Еван Даффілд, Senior-розробник цієї мережі, запустив крипту, то вона називалася DarkCoin. Незабаром похмуру назву змінили на XCoin, а потім був проведений ще один ребрендинг і взято ім’я DASH. За однією з версій, це ім’я означає «ривок вгору» або «стрімкий рух вгору» і одночасно є абревіатурою від Digital cASH.
Еван Даффілд, розповідаючи про створення нової криптовалюти, підкреслює, що для нього головним моментом була і залишається анонімність. Спочатку розробник зацікавився Bitcoin і запропонував внести зміни до протоколу першої в світі криптовалюти. До нього не прислухалися і це стало каталізатором для створення DarkCoin в 2014 році. Якщо тоді над проектом працювало кілька людей, то зараз в команду Даффілда входить понад 50 фахівців. І вона постійно розширюється.
У перші два дні існування нової криптовалюти було видобуто 2 мільйони монет, що становить приблизно 10% від можливого максимуму (16-22 мільйона). Через такий об’ємний інстамайн на DarkCoin обрушилася критика в кріптотоваристві. Даффілд навіть пропонував перезапустити або відкотити мережу, так як інстамайн став результатом помилки в алгоритмі, але учасники відмовилися. Здобуті монети швидко збули на біржах за низькими цінами і ситуація стабілізувалася.
DASH зручно використовувати для здійснення повсякденних платежів, так як як в цій криптовалюті є функція миттєвих транзакцій. Вона працює за допомогою сервісу InstantSend (до 2016 року – InstantX). В результаті цього Dash Core, компанія, яка займається розвитком даш, в жовтні 2017 року підписала стратегічну угоду з платформою онлайн-банкінгу Wirex. Ця угода передбачає інтеграцію криптовалюти в банківську систему, що дозволить власникам Dash розраховуватися в 40 мільйонах точках прийому карт VISA в більш ніж 210 країнах світу.
Ось як прокоментував угоду представник Wirex Павло Матвєєв:
«Наші користувачі зможуть конвертувати BTC в Dash і назад з мінімальною комісією, а також безпосередньо купувати Dash за фіатну валюту (EUR, USD, GBP) та виводити через класичні банкомати, розплачуватися звичним способом, пластиковою карткою або додатком в смартфоні, в магазинах і кафе».
На додаток до инстант-транзакцій, для учасників доступний інструмент підвищеної анонімності – PrivateSend (раніше DarkSend).
У Dash, як і у Bitcoin, є блокчейн, він майниться, торгується на біржах. Але між цими криптовалютами є концептуальні відмінності:
- Наявність сервісу InstantSend у DASH для миттєвих транзакцій;
- Наявність сервісу PrivateSend для додаткової анонімності операцій;
- Майнінг не вимагає таких потужних установок;
- Повною мірою децентралізована мережа, в якій кожен учасник впливає на її розвиток;
- Використовується відразу кілька алгоритмів криптографічного шифрування;
- Вся система дворівнева.
Детальніше про ці відмінності ми поговоримо в окремому розділі матеріалу.
Особливості DASH
Вище ми кілька разів відзначали, що мережа цієї криптовалюти дворівнева. Давайте розберемося, в чому це виражається.
У мережі Bitcoin консенсус досягається на рівні рівноправних вузлів, що підтримують роботу блокчейн. Простими словами, це майнери, діяльність яких захищає мережу від подвійних витрат через протокол Proof-of-Work (доказ роботи). Подібний механізм є і у даш. Майнінг DASH відбувається за алгоритмом X11, який являє собою поєднання 11-ти інших криптографічних алгоритмів або хеш-функцій.
Однак у даній криптовалюта є і другий рівень, в якому центральна роль відведена Мастернодам (повний нод або вузол). Мастернод – це учасник з повністю скачаним блокчейн DASH. Ця система використовує механізм Proof-of-Service (PoSe). Саме завдяки Мастернодам в даш є сервіси InstantSend і PrivatSend. Повні вузли мають право голосу з питань розвитку мережі і отримують 45% від здобутих монет; ще 45% отримують майнери, а 10% йде на розвиток мережі (часто – оплату праці розробників).
Сервіс InstantSend може використовувати як власник повноцінного гаманця DASH, так і власники легковажних програм і клієнтів для мобільних пристроїв. Транзакції в такому режимі відбуваються в довірчому форматі, так як для їх повного підтвердження все-одно потрібен час (близько 2,5 хвилин). Однак система вибудувана так, що для кожної операції блокується свій довірчий «шлюз», що перевірявся мастернодами. Це гарантує захист від подвійних витрат.
Сервіс PrivateSend, заснований на механізмі CoinJoin, відповідає за міксування або перемішування платежів, що значно ускладнює їх відстеження. Все працює за наступною схемою:
- Деномінація: транзакція дробиться на рівні частини (0.1, 1, 10, 100 даш), що перешкоджає відстеження окремих сум;
- Часткова анонімізація з перемішуванням співпадаючих за обсягом частинок; кожне міксування виконує нова мастернода;
- Сума надходить на анонімні адреси миттєво без додаткового очікування завершення процесу.
Статус «самої децентралізованої з децентралізованих цифрових валют» DASH утримує за рахунок реалізації децентралізованого програмного інтерфейсу DAPI. Це відкрите середовище, в якій компанії і розробники можуть створювати гаманці і софт для взаємодії з мережею. Її робота забезпечується мастернодами, які несуть основне «навантаження» по верифікації транзакцій і гарантують високу швидкість будь-яких операцій.
Якщо ви цікавитеся криптовалютами, то чули про термін DAO, який позначає режим децентралізованого управління в платформі або дослівно «децентралізована автономна організація». Популярність його, скоріше, «печальна» через крадіжку близько 60 мільйонів доларів інвестицій проекту The DAO (платформа ETH) в 2016-му році.
Однак саме DASH, першою серед інших криптовалют, запропонувала цю систему. Називається цей режим не DAO, а DGBB – Decentralized Governance by Blockchain (децентралізоване управління блокчейном). Як ми зазначали вище, такий режим дозволяє вузлам (мастернодам) вносити свої пропозиції або голосувати за нові реформи платформи DASH. Саме шляхом голосування було вирішено змінити розмір блоку з 1 мегабайта до 2-х.
Переваги та недоліки DASH
Категорично «охрестити» певні особливості цієї криптовалюти недоліком або перевагою складно. Наприклад, розглянемо процес отримання винагороди в DASH. Як ми зазначали вище, існує наступний розподіл:
- 45% видобутих монет відходять майнерам;
- 45% отримують мастерноди;
- 10% йде на розвиток мережі.
Щоб стати мастернодом, необхідно внести заставу і «закупити» 1000 Dash.
Така система, з одного боку, має свої позитивні сторони. Наприклад, вона захищає мережу від «Атаки 51%» – ситуації, при якій більше половини всієї криптовалюта належить одному учаснику. До того ж 10% завжди йде на розвиток мережі, що автоматично означає впровадження поліпшень. Той факт, що пристойну кількість DASH зафіксовано «в руках» супервузлів, провокує попит на крипту і зростання курсу. Але в той же час підвищується і поріг для бажаючих стати мастернодом. І самі вузли при зростанні курсу, в результаті, можуть позбутися своїх DASH, що істотно знизить курс. А 10% на розвиток мережі далеко не завжди використовуються ефективно.
Інші переваги і недоліки криптовалюта DASH систематизовані в таблиці:
переваги | недоліки |
---|---|
Миттєві транзакції з використанням сервісу InstantSend; Додаткова анонімізація через PrivateSend; Децентралізована платформа, відкрита для нових ідей і поліпшень; Власний алгоритм майнингу X11, який не потребує величезних ресурсів; Поєднання PoW і PoSe протоколів, що дозволяє отримувати винагороду і майнерам і вузлам; Наявність публічного лідера в особі Евана Даффілда і потужної команди. | Спочатку в алгоритмі майнингу була закладено помилка, що в результаті стало інстамайном. Це відлякує потенційних інвесторів; Потенційний «злив» курсу через мастерноди; Неефективне використання виручених коштів на розвиток проекту; У майнингу відбувається поступовий перехід на ASIC. |
Відмінності DASH від Bitcoin
Ключова відмінність між цими двома криптовалютами полягає в архітектурі платформи. Якщо Bitcoin – це однорангова мережа, що базується на протоколі Proof-of-Work, над розвитком якої «за завісою» працюють окремі розробники, то Dash – це куди більш демократична і децентралізована мережа відразу з двома рівнями. Тут є елементи біткоіну у вигляді протоколу Proof-of-Work (майнери) і додатковий рівень у вигляді DGB з мастернодами (вузлами).
Остання особливість дозволяє DASH повноцінно реалізувати децентралізоване автономне управління мережею з внутрішнім голосуванням з усіх ключових питань. А також впроваджувати такі функції, як миттєві транзакції (InstantSend), і додаткову анонімність (PrivateSend).
Завдяки ДАО даш є більш відкритою валютою до інновацій. Кожен вузол має право вносити свої пропозиції щодо розвитку платформи.
Є відмінності в майнингу і розподілі винагород. По-перше, в DASH використовується власний алгоритм X11, що поєднує в собі відразу 11 хеш-функцій і не вимагає таких потужностей, як у випадку з видобутком Bitcoin. По-друге, винагороду після отримання блоку розподіляється в специфічній пропорції.
Реалізацію DAPI, відкритої дорожньої карти з грандіозними планами на майбутнє, також можна вважати тим, що відрізняє DASH від Bitcoin. Даффілд і його команда серйозно налаштовані створити user-friendly криптовалюту, якою зможе користуватися навіть дитина. Підписання угоди з Wirex – це черговий крок на даному шляху.
Де взяти DASH
Щоб володіти цією перспективною криптовалютою, необхідно обзавестися гаманцем. Раніше ми створювали гайд з описом цього процесу і основних гаманців для зберігання даш.
Після того, як ви створили гаманець, у вас є кілька варіантів покупки:
- Купити DASH в обміннику;
- Купити DASH на кріптовалютній біржі;
- Добувати DASH самостійно.
Якщо говорити про перші два варіанти, то тут рекомендуємо скористатися сайтами моніторингу обмінних точок цифрових валют в реальному часі, наприклад, CoinMarketCap. Там ви знайдете оптимальне місце для покупки DASH.
Якщо говорити про майнінг, то він ще з 2016-го року став рентабельним тільки на спеціальних ASIC-майнерах. Хоча добувати DASH все ще можна на CPU (процесорах) і GPU (відеокартах), але без економічної вигоди. Для майнінгу випускаються спеціальні Асіки під алгоритм X11. Продаються ці пристрої в китайських інтернет-магазинах. Стеля емісії DASH плаваюча – від 16 до 22 мільйонів монет.
Область застосування DASH
Команда даш поставила перед собою мету стати номером один серед всіх інших криптовалют в безготівкових розрахунках. І, з урахуванням особливостей цієї платформи, такий розвиток подій цілком реальний.
Зараз команда займається еволюцією (Evolution) всієї платформи. У дорожній карті проекту планується запустити додаток нового покоління з безкоштовними транзакціями, можливістю запрошувати інших учасників по email, інтеграцією месенджера. Планується створення кворумів (груп) мастернод за часом їх приєднання до платформи.
Кроки по інтеграції криптовалюти в банківську систему і запуск DAPI показують, наскільки великий потенціал вона має в якості платіжного інструменту. При цьому постійно розширюється команда проекту, у якої є стабільне фінансування. Воно закладено в самій платформі DASH.
Хоча і створювався як альтернатива Bitcoin, все ж DASH зумів піти своїм шляхом і суттєво відрізняється від ряду інших криптовалют. Чи буде він надуспішним і стане даш «цифровою готівкою» покаже тільки майбутнє.